CGM z Freestyle Libre - jak?

sty06

CGM z Freestyle Libre - jak?

Freestyle Libre to standardowo system FGM (flashglucose monitoring), który umożliwia (po aplikacji sensora) bezinwazyjny pomiar wartości glukozy w płynie śródtkankowym i odczyt poprzez NFC za pomocą czytnika lub telefonu z odpowiednią aplikacją (Glimp, Liapp, Xdrip). Jest to bardzo przydatne narzędzie, które bardzo ułatwia życie cukrzykowi na co dzień. Są jednak momenty gdy funkcjonalność taka nie jest wystarczająca i użytkownikowi brakuje cech typowego systemu CGM – czyli ciągłego systemu monitoringu.

System CGM przydatny jest przede wszystkim w nocy – wtedy możemy spokojnie spać a wszelkie wartości cukru zbyt niskie lub wysokie będą alarmowane przez system. Standardowo używając Freestyle Libre musimy w nocy się obudzić i zeskanować sensor aby wiedzieć jaki mamy poziom cukru. Jest już jednak sposób aby z sensora Freestyle Libre zrobić niereferencyjny system CGM. Dzięki nakładce na sensor o nazwie Blucon, którą umieszcza się nad sensorem (podtrzymując go specjalną opaską) możemy widzieć pomiary poziomu cukru w telefonie. Jako że jest to dodatkowe narzędzie, niezintegrowane z sensorem jak ma to miejsce w innych systemach CGM (Dexcom, Enlite) co dla wielu osób może stanowić wadę – wbrew pozorom jest jego zaletą. Z nakładki więc możemy korzystać wtedy kiedy jest taka potrzeba. Kiedy nie potrzebujemy ciągłego monitoringu nie musimy jej używać i pozostać tylko przy skanowaniu.

Instalacja jest bardzo prosta – nakładkę umieszczamy nad sensorem, ściągamy aplikację na telefon i w kilku krokach wykonujemy uruchomienie. Blucon współpracuje z dwiema darmowymi aplikacjami:

Xdrip+, regularnie uaktualniania, bardzo dynamicznie się rozwijająca, dostępna na system android a także przy zastosowaniu pewnych zabiegów na iOS. Umożliwia zdalny podgląd na innych telefonach a także współpracuje z systemem nightscout, który umożliwia podgląd glikemii poprzez przeglądarkę internetową (więcej informacji czym jest nightscout tutaj).
Najnowszą wersję można pobrać tutaj

Xdrip+ foto1   Xdrip+ foto2

LinkBluCon – aplikacja na system android a także iOS, wraz z dodatkową aplikacją FollowBluCon umożliwia zdalny podgląd dla 5 dodatkowych użytkowników. Aplikacja do pobrania w sklepie Google Play oraz App Store.

   

Nakładka Blucon to w tej chwili prawdopodobnie najlepsze opcja aby zrobić swój własny system CGM z sensorem Freestyle Libre, dlaczego? Przede wszystkim nakładka jest najmniejszym tego typu urządzeniem – porównując je do transmitera czy smartwatch’a, nie nagrzewa się podczas pracy i jest dość prosta w obsłudze.

Blucon

 

 

sty  06